Ana içeriğe atla

MOTİVE - NEPTÜN ŞARKI SÖZLERİ

 Motive - Neptün Şarkı Sözleri 

(Ah)

(Ah-ah)

(Ner'desin?)


Arkadaşım gibi arkanı kolladım

Saygıyla uğurladım, sen gibi olmadım

Yalnız bi' roket gibi dünyadan

Fırlattın Neptün'e, ah, fırlattın Neptün'e, ah

Arkadaşın gibi arkanı kolladım

Saygıyla uğurladım, sen gibi olmadım

Yalnız bi' roket gibi dünyadan

Fırlattın Neptün'e, ah, fırlattın Neptün'e, ah


(Kendimi saldım)

(Orada bi' Neptün'e uğradım)

(Kendimi saldım)

(Orada bi' Neptün'e uğradım, ah-ah-ah-ah)


Bela bu renk, enerjiler siyah

Ve beyaz tenim, toz olmamak ziyan

Seversin hep durumlar aksi olsa bile

Hâlâ yaşarsın artçı ya

Kesit gibi hayat, yasaklanan

Ve sen özlenen bi' şarkı gibi yalan

Hesaplanan zamanda vardın anlam

Her sabah yirmi beş zampadan

Tek çıktım onca dik rampadan

"Dur" diyene yağmaya devam

Şehrin sokakları komple ıslanmadan

İstanbul, kaderinle yalpalan

Büyümek imkânsız yıpranmadan

Fransız yokuşlarında hot zaman

Adrenalin yoksa güne başlamam


Hiçbi' sorun yoktu farkı anlayana kadar sen

Geldiğim yerlerden hiç dert taşımam üstümde ben

Dik yokuşlar, konutlar; yoruldum daha çocukken

Depresif bi' hava var, ben siz gibi eğlenemem


Ancak arkadaşım gibi arkanı kolladım

Yazdığımı bozmadım, seninle son anım

Yalnız bi' roket gibi, dünyadan

Fırlattın Neptün'e, ah, fırlattın Neptün'e, ah


(U-u-u)

(U-u-ah)

(Fırlattın Neptün'e, ah)

(U-u)

(Fırlattın Neptün'e, ah)

(U-u-ah)


Motive - Neptün Şarkı Analizi

Şarkının Ana Teması:

 • Düşmanlık ve Ayrılık: Şarkı, geçmişte dostluk kurmuş iki kişinin yaşadığı ihaneti ve ayrılığı konu alıyor. Anlatıcı, eski dostuna duyduğu kırgınlığı ve öfkeyi dile getiriyor.
 • Yalnızlık ve Yabancılaşma: Anlatıcı, kendini yalnız ve dünyadan kopuk hissediyor. Dostunun ihanetine uğraması bu duyguları daha da yoğunlaştırıyor.
 • Mücadele ve Umut: Anlatıcı zorluklara rağmen pes etmiyor ve hayatta mücadele etmeye devam ediyor. Umutsuzluk duygusuna kapılmadan, geleceğe dair umut besliyor.

Duygu Analizi:

 • Başlangıç: Şarkının başlangıcında hüzün ve kırgınlık hakim. Anlatıcı, eski dostuna duyduğu hayal kırıklığını dile getiriyor.
 • Orta: Şarkının ortasında öfke ve isyan duyguları ön plana çıkıyor. Anlatıcı, yaşadığı haksızlığa karşı öfkesini dile getiriyor.
 • Son: Şarkının sonunda umut ve kararlılık duyguları yer alıyor. Anlatıcı, zorluklara rağmen pes etmeyeceğini ve hayatta mücadele etmeye devam edeceğini söylüyor.

Anlatım Teknikleri:

 • Metafor: Şarkıda Neptün gezegeni, anlatıcının yalnızlık ve yabancılaşma duygularını temsil etmek için kullanılıyor.
 • Benzetme: Anlatıcı, kendini yalnız bir rokete benzeterek, dünyadan kopuk ve uzayda kaybolmuş hissettiğini ifade ediyor.
 • Tekrar: Şarkıda "Neptün'e fırlatmak" ve "durmak" gibi kelimeler tekrarlanarak vurgu yapılıyor.
 • Sembolizm: Şarkıda renkler de sembolik anlamlar taşıyor. Siyah renk öfkeyi ve karanlığı, beyaz renk ise saflığı ve masumiyeti temsil ediyor.

Kahraman ve Duyguları:

Şarkının kahramanı, geçmişte dostluk kurduğu bir kişiye ihanet uğramış ve bu nedenle yalnızlık ve yabancılaşma duyguları yaşayan bir bireydir. Kırgınlık, öfke, isyan, umutsuzluk ve kararlılık gibi karmaşık duygular hissediyor.

Anahtar Kelimeler ve Anlamları:

 • Neptün: Yalnızlık, yabancılaşma, uzay, kayboluş
 • Fırlatmak: Ayrılmak, kovmak, terk etmek
 • Durmak: Engellenmek, pes etmek, ilerleyememek
 • Siyah: Öfke, karanlık, olumsuzluk
 • Beyaz: Saflık, masumiyet, iyilik
 • Yol: Hayat, mücadele, ilerleme
 • Rampalar: Zorluklar, engeller
 • Zaman: Kayıp, değişim, dönüşüm

Dikkat Çeken Mısralar:

 • "Fırlattın Neptün'e, ah, fırlattın Neptün'e, ah" - Bu mısralar, anlatıcının yaşadığı ayrılık acısını ve yalnızlık duygusunu vurguluyor.
 • "Tek çıktım onca dik rampadan" - Bu mısra, anlatıcının hayatta yaşadığı zorlukları ve bu zorluklarla tek başına mücadele ettiğini gösteriyor.
 • "İstanbul, kaderinle yalpalan" - Bu mısra, İstanbul şehrinin kaotik ve karmaşık yapısına bir gönderme yapıyor.
 • "Fransız yokuşlarında hot zaman" - Bu mısra, anlatıcının yaşadığı heyecanlı ve maceralı bir anı tasvir ediyor.
 • "Ancak arkadaşım gibi arkanı kolladım" - Bu mısra, anlatıcının eski dostuna olan güvenini ve sadakatini gösteriyor.

Şarkıyı Anlatan 3 Anahtar Kelime:

 • Ayrılık: Şarkının temelini oluşturan temadır. Anlatıcı, eski dostuyla yaşadığı ayrılık acısını ve yalnızlık duygularını dile getiriyor.
 • Mücadele: Anlatıcı, zorluklara rağmen pes etmiyor ve hayatta mücadele etmeye devam ediyor.
 • Umut: Şarkının sonunda umut ve kararlılık duyguları yer alıyor. Anlatıcı, geleceğe dair umut besliyor.

Genel Mesaj:

Motive - Neptün şarkısı, dostluk ve ihanet, yalnızlık ve yabancılaşma, mücadele ve umut gibi temaları işleyen duygusal bir şarkıdır. Anlatıcı, yaşadığı zorluklara rağmen pes etmeyen ve hayatta umutla ilerlemeye çalışan bir bireyi temsil ediyor. Şarkının genel mesajı, dostlukların ne kadar değerli olduğu ve ihanetin ne kadar yıkıcı olabileceği üzerine bir mesajdır. Aynı zamanda zorluklara rağmen pes etmeden mücadele etmenin ve umudunu kaybetmemenin önemini de vurguluyor.

Sonuç:

Motive - Neptün, hem sözleri hem de müziğiyle oldukça etkileyici bir şarkıdır. Dinleyiciyi derinden etkileyen ve düşündüren bir şarkıdır. Anlatıcının yaşadığı duygulara kolayca empati kurabilir ve onunla birlikte hüzün, öfke, umut ve kararlılık gibi duyguları hissedebilirsiniz.

Yorumlar

AYIN POPÜLER ANALİZLERİ

ABLAN TAŞ GİBİ ŞARKI SÖZLERİ - GİZO

  Gizo'dan yeni şarkı "Ablan Taş Gibi"! Kendine güven, güzellik ve yaşlanmaya karşı meydan okuma temalı bu şarkı, dinleyenleri motive edecek. Gizo - Ablan taş gibi Şarkı Sözleri Ablan 1 bin yaşına da gelse taş taş Çıtır gibiyim tap taze yaş yaş Çabala ama boş boş Pırlanta gibi parlıyorum loş loş Ablan 1 bin yaşına da gelse taş taş Çıtır gibiyim tap taze yaş yaş Çabala ama boş boş Pırlanta gibi parlıyorum loş loş Taş taş gibiyim de taş taş Çıtır gibiyim kaymak gibiyim Tüm ortaklarımın dilindeyim Ben her zaman yerimdeyim Asaletim fakir ruhunla kıyaslanamaz Seninle yan yana mı asla kapsayamaz Ki ben sizin gibi değilim çabulcu Hiç biriniz bu güzel fiziğimi yok sayamaz sizin o abartı makyajınız suratınızdan taşmış Beni görenler diyor abla harbiden taşmış Bütün ortaklarım taşmış sinirden öfkeden Beni yenemezsiniz taki ben ölmeden Söz beste kime ait: Şenol Evgi Aranje; Efekan Ünlü Mix mastering; Tarık Çetin Görüntü Yönetmeni- Tuncay Evgi Kurgu&Color- Moran Yapım- EVG M

EMRE FEL - SANA EL PENÇE DURMAM (CAN EVİMDE BİR TELAŞ) SÖZLERİ

 Emre Fel - Sana El Pençe Durmam Şarkı Sözleri Can evimde bi’ telaş, yangın Beni sarmalasan durmaz Sel olur da cayamam yalnız Beni masum ele koyman  Müşküle tabi zulüm  Peki derdime dert ne diye  Beni anlamadın da kanatma canım' ne olur Müşteki zati gönül  Bana vermeli ya hediye  Kaderimde gülerse bu hali kederden alır  Beni cümle cihan tanır  Anlamadın yanarım  Meftun anacım, yorgun  Bu zararı ziyanı sorma  Perişanım âyan, soldum  Sana el pençe durmam Müşküle tabi zulüm  Peki derdime dert ne diye  Beni anlamadın da kanatma canım' ne olur Müşteki zati gönül  Bana vermeli ya hediye  Kaderimde gülerse bu hali kederden alır  Beni cümle cihan tanır  Anlamadın yanarım Söz Müzik Kime Ait: Emre Fel Kayıt/Düzenleme : Emre Fel Elektro Gitar : Özgür Yağcı Mix : Emre Fel Master : Çağan Tunalı Yapım : Hoze Müzik Yapım : Hoze Sana El Pençe Durmam Şarkı Analizi Ana Tema: Aşk acısı ve sevdiğinin ilgisizliği karşısında duyulan kırgınlık ve çaresizlik. Duygu Analizi: Başlangıç: Şarkı, "

GEYLANİ İLAHİ SÖZLERİ - HASAN BAYAR

  Hasan Bayar - Geylani İlahi Sözleri Analizi hayran hayran gel kurban kurban gel bazem bazem gel canım canım gel hayran oldum sana kurban olam sana Şeyh Abdülkadir Geylani Bazım hu bazım gel Şeyh Abdülkadir Geylani Bazım hu bazım gel Ya sultanu l evliya Hayran oldum sana gel Ya Seyyid el evliya Kurban olam sana gel  Sultanım gelsene Şu Gönlüme girsene Bir nazarcık etsene Ya Allah desene Ruhuma el versene  Alıp ta götürsene  Meyyi deryana daldım  Bir damla aşk versene  Nice hamdu sena Olsun o yaradana Salât selamlar olsun O Resulü Zişana Seni bize hem seyda Hem pir yaptı meydana  Şeyh Abdülkadir Geylani Bazım hu bazım gel Şeyh Abdülkadir Geylani Bazım hu bazım gel Ya sultanu l evliya Hayran oldum sana gel Ya Seyyid el evliya Kurban olam sana gel  Ya Nuri nurani  Ya Bazu ya Geylani  Eya Kutbu RRabbani  Celb ediyor Ruhani Davasıdır beyani  Sünnet ile Kur'an-i Gel kurban gel gönlüme  Ya Bazu ya Geylani  Aşıkların deryası Ebu salih babası Fatımadır anası Muhammed tir atası Bülbüllerin

ROMANTİK ERHAN - CART CURT YIRT ONU KOCACIM ŞARKI SÖZLERİ

 ROMANTİK ERHAN Ft BAYAN ROMANTİK - CART CURT YIRT ONU KOCACIM ŞARKI SÖZLERİ Besndayi, muşambayi yirttilar Limon gibi kızım seni sıktılar Portakal gibi soydular Kağıt gibi yirtilar Cart curt Yırt onu, yırt, yırt Darilmam kocacım inan ki sana Kuma getir, ortağımı bana Yesin doysun, kana kana Yırt onu kocacım kağıt gibi ama Cart curt Yırt onu, yırt, yırt Benim kocam makas atar Kağıt gibi seni yırtar Yırtığın görmesin kardeşlarım Acil dikiş hemen atar Official Music Video: **Hikaye Kurgusu:** Bir çift, romantik bir ilişki içinde, birlikte yaşadıkları zorluklara ve dışarıdan gelen müdahalelere karşı direniyor. Bayan Romantik, kocasının desteğiyle, yaşadığı baskılara rağmen ayakta kalıyor ve kendi gücünü ortaya koyuyor. **Ana Tema:** Şarkının ana teması, bir ilişkideki dayanışma ve mücadele. İki partner, birlikte verdikleri destekle, dış etkenlerin baskısına karşı direniyorlar. **Hikaye Anlatımı:** Şarkı sözlerinde, çiftin yaşadığı zorluklar ve dışarıdan gelen müdahaleler anlatılıyor. Bayan

Era7capone ft. NASTEISHA - İNTİHAR ŞARKI SÖZLERİ

 Era7capone ft. NASTEISHA - İNTİHAR ŞARKI SÖZLERİ bebek nerdesin kim bilir kimlerlesin bu çantanın derisi için 8 hayvan öldü özel tasarım hermesin benim elim belimde gözler üzerimde dedim kero artık herkesin sahip çıktım beynime 20k harcadım boynumda ki chainime kuş tepedeyim geç kaldım istinyede dateime dedim bi dilek dile dilediğin olsun diye gezdim kurşun geçirmeyen bi çelik yelik ile seni sevmek bi intihar sevmemek değil ihtimal bile bağlanmak ister misin tas kafalı bi katile kayan yıldızların hatrına bize bi şans dile bebek çıkıyoruz sonu olmayan bi tatile tek bi şüphe bütün doğruları öldürür diledim alllahtan umarım son kez gördürür seni olurda başka biriyle görmek söyle kaç gece de bana kaç sigara söndürür ### Şarkının Ana Teması "İntihar" şarkısının ana teması, aşkın getirdiği acı, belirsizlik ve umutsuzluktur. Şarkı, sevgilinin yokluğunda yaşanan duygusal çöküntüyü ve bu aşkın bir intihar kadar tehlikeli olduğunu vurgulamaktadır. ### Duygu Analizi - **Başlangıç**: Şa

SÖYLE YARİM SÖYLE ŞARKI SÖZLERİ- FADIL AYDIN

  "Söyle Yarim Söyle" şarkısı, sevgilinin güzelliğini ve ona duyulan hayranlığı anlatan etkileyici bir eser. Aşk, hayranlık ve güzellik temalarını işleyen şarkı, dinleyicileri sevgilinin eşsizliğine ve kalbe doğan etkisine inandırıyor. SÖYLE YARİM SÖYLE ŞARKI SÖZLERİ- FADIL AYDIN GÜLLERDE UTANIR LAL OLUR DİLİ SEYREDEN MELEK DER GÜL CEMALİNİ GÜLÜNCE YEDİ RENK ACAR YÜZÜNDE YÜRÜYÜŞÜ EDA SESİNDE AHENK NAKARAT SÖYLE YARİM SÖYLE SENDEN GÜZELİ VAR MI BİR DE BENİM GÖZÜMDEN BİR BAK KENDİNE AY GİBİ GECEME GÜN GİBİ YÜZÜME SENİN GİBİ DOGAN VAR MI GÖNLÜME Söyle Yarim Söyle Şarkı Analizi: Ana Tema: Sevgilinin güzelliği ve ona duyulan hayranlık Sevgilinin eşsizliği ve benzersizliği Sevgilinin kalbe doğan etkisi Duygu Analizi: Hayranlık Aşk Övgü Mutluluk Gurur Anahtar Kelimeler ve Anlamları: Yarim: Sevdiğim, canım Güzel: Görünüşü hoş olan, çekici Gül: Güzellik, neşe simgesi Yedi renk: Gökkuşağı, çeşitlilik, mükemmellik Ay: Işık kaynağı, aydınlık, güzellik Güneş:

FADIL AYDIN - İKİ GÖZÜMÜN ÇİÇEĞİ ŞARKI SÖZLERİ

  Fadıl Aydın - İki Gözümün Çiçeği Şarkı Sözleri Analizi Bilemezsin ne sırlar var saklıdır Tebessümün aşıkların hakkıdır Mazlum masum hali yar yandırır Geliyor iki gözümün çiçeği nakarat  Sarı cübbe giymiş yar üstüne Kurban olam sürme çekmiş gözüne Gül dalını tutuşturmuş eline Geliyor iki gözümün çiçeği Beley kurban başım gözüm üstüne Ağam gitti sen su serptin gönlüme Bak aşıklar ömrün sermiş önüne Geliyor iki gözümün çiçeği İlahi Analizi: İki Gözümün Çiçeği Ana Tema: Sultan Şeyh Seyyid Muhammed Saqi el Hüseyni Hazretlerine duyulan sevgi ve bağlılık Duygu Analizi: Sevinç Heyecan Hasret Aşk Teslimiyet Minnettarlık Anlatım Teknikleri: Mecaz Teşbih Abartma Tekrar Sembol Kahraman ve Duyguları: Kahraman: Mürit (Şeyh'e bağlı olan kişi) Duyguları: Sevgi, özlem, coşku, teslimiyet, minnettarlık Anahtar Kelimeler ve Anlamları: İki Gözümün Çiçeği: Sultan Şeyh'in bir lakabı, onun gözünün güzelliğini ve önemini vurgular. Tebessüm: Sultan Şeyh'in yarattığı mutluluğu

Hasan Bayar - Deli Deli Oldum İlahi Sözleri Analizi

  Hasan Bayar - Deli Deli Oldum İlahi Sözleri Analizi Deli deli oldum Dağa taşa sordum Yar oturmuş Divanda Yana yana durdum Seni bana buldum Vermem artık Dünyada Bile bile kandım Aşkina daldım Âlem başka Sen başka Pare pare yandım Kalbime aldım Ondan geldim Ben aska Yallah maziye yallah Yola çıktık bismillah Gayesi Allah olan Yolda kalmaz iznillah Oy maşallah maşallah Yarenlere maşallah Aşk ehli ile hasbihal Nasip olur inşallah Ölüm den ne korkarsın Korkma ebedi varsın Öyle bir atesle yan Âlem bu deli sansin Aşkın deryası hoş tur Kostur ey gönül koştur Sakın aldanma ey can Haktan gayrısı bostur Saçlara hazan düştü Canlara bitap düştü Nerdesin ey sevgili Gönlüme ateş düştü Allah'm bu vuslatı Ne olur hicran etme Aşkın sarhoşlarını Ne olur nalan etme Kelime ve kelime öbeği analizi İlahide toplam 183 kelime ve 103 kelime öbeği bulunmaktadır. En çok kullanılan kelimeler "deli" (8), "sevda" (6), "yar" (5), "aşk" (5), "allah" (4), "du

Gamze Şeker - Ayşem Şarkı Sözleri

  Gamze Şeker - Ayşem Şarkı Sözleri Analizi Yanağune vuruyida Ayşem yazmanun ali Yanağune vuruyida Ayşem yazmanun ali Elbet dünyada kalur Elbet dünyada kalur Yalan dünyanun mali oy oy  Nasil çikaracağum ha bu uzun kışlari Nasil çikaracağum ha bu uzun kışlari Uyandurun ayşemi yaylalarun kuşlari Kaçkarlarun kuşlari oyy oy Sorarum çobanlara da yükseklerde kar var mi Almanyadan gelenler Ayşemden haber var mi Ey çeşme yeşil çeşme geldi mi yarum sana Ey çeşme yeşil çeşme geldi mi yarum sana Sabah rüzgari vursun oy ayşemun saçlarine  Aklaşan saçlarina oy oy  Ey çeşme yeşil çeşme geldi mi yarum sana Ey çeşme yeşil çeşme geldi mi yarum sana Sabah rüzgari vursun oy ayşemun saçlarine  Aklaşan saçlarina oy oy Şarkının başlangıcı, gelişimi ve sonucu nasıldır? Şarkı, bir sevgiliden ayrılan bir adamın duygularını anlatarak başlar. Aşık olduğu kadının yanağının yazın yanan güneş gibi al al olduğunu söyler. Bu, onun güzelliğini ve aşkını temsil eder. Ancak, bu güzellik ve aşk, "yalan dünya"nı

KESKİN - DOMDOM ŞARKI SÖZLERİ

 Keskin - DOMDOM Şarkı Sözleri Kardeşlerim bacağına birakır dom dom Kirazlık safari sağ taraf hong kong Yala ve yapıştır tek topu 10 ton Sokaklara tastik adliyede DIz vede hızlı bu mahallede rambom Abilerim katil dostlar fantom Gözümü kamaştır sömekleri mor mor Presle vakumla yeni rota London Yapmış inan bu kader bize beste Siktir et oğlum kader de ve yesle Öderim o borcu baba son nefeste Aslan yakışmaz kafeste Saydım haram para deste Çakmağı vur vede iyice nefesle Dayılan efelen çık bi hevesle 1i ben 9u hapiste Hayallerim yıkılır kaldıramam oradan Koştururum duramam paket olmam olanak Kaybettim vicdanı arasamda bulamam 14lü silahımsa vurabilir 10 adam Yürütürüm inan bütün tüfekleri karadan Herkese yaptim bi kendime yapamam O sesi kes öl kaldırımda yatarak Altıncıyı söndür yedinciyi yakarak Keskin - DOMDOM Şarkı Analizi Şarkının Ana Teması: Zorlu bir mahallede büyümenin ve hayatta kalmanın zorlukları Suç, şiddet ve yoksullukla dolu bir ortamda hayallerini kurma ve onları gerçekleştir