Ana içeriğe atla

Taylor Swift - Cassandra Lyrics ŞARKI SÖZLERİ

 Taylor Swift - Cassandra Lyrics

I was in my new house placing daydreams

Patching up the crack along the wall

I pass it and lose track of what I'm saying

'Cause that's where I was when I got the call


When the first stone's thrown there's screamin'

In the streets there's a ragin' riot

When it's, "Burn the bitch", they're shrieking

When the truth comes out it's quiet


So they killed Cassandra first

'Cause she feared the worst

And tried to tell the town

So they filled my cell with snakes, I regret to say

Do you believe me now?


I was in my tower weaving nightmares

Twisting all my smiles into snarls

They say what doesn't kill you makes you aware

What happens if it becomes who you are?


So they killed Cassandra first

'Cause she feared the worst

And tried to tell the town

So they set my life in flames, I regret to say

Do you believe me now?


They knew, they knew, they knew the whole time

That I was onto somethin'

The family, the pure greed, the Christian chorus line

They all said nothin'


Blood's thick, but nothin' like a payroll

Bet they never spared a prayer for my soul

You can mark my words that I said it first

In a mourning warning no one heard


I patched up the crack along the wall

I pass it and lose track of what I'm saying

'Cause that's where I was when I lost it all


So they killed Cassandra first

'Cause she feared the worst

And tried to tell the town

So they filled my cell with snakes, I regret to say

Do you believe me now?


I was onto somethin'

They all said nothin'

Blood's thick, but nothin' like a payroll

Bet they never spared a prayer for my soul

You can mark my words that I said it first

In a mourning warning no one heard


No one heard

Not a single word was heard


When the first stone's thrown there's screamin'

In the streets there's a ragin' riot

When it's "Burn the bitch", they're shriekin'

When the truth comes out it's quiet

It's so quietŞarkının Ana Teması: İnanılmayan ve susturulan gerçek

Şarkı, gerçeği dile getirmeye çalışan ve bunun için bedel ödeyen birinin hikayesini anlatıyor. Kahramanın sözleri ciddiye alınmıyor ve dışlanıyor.

Duygu Analizi:

 • Başlangıç: Şarkı sakin başlıyor, kahraman yeni evine taşınmış ve geçmişini düşünüyor. Telefon görüşmesiyle aldığı haber onu sarsıyor. (şaşkınlık, tedirginlik)
 • Orta: Duygu giderek öfkeye dönüşüyor. Kahraman kendini savunmaya çalışıyor ama kimseden inan görmüyor. Haksızlığa uğradığını hissediyor. (öfke, hüsran, çaresizlik)
 • Son: Şarkı bittiğinde duygu yoğunluğu azalıyor ama bir yandan da hüzün ve hayal kırıklığı hissi devam ediyor. Kahraman gerçeği söylediği halde kimse onu duymamış. (hüzün, hayal kırıklığı, yalnızlık)

Anlatım Teknikleri:

 • Metafor:
  • "günün hayallerini yerleştirmek" (daydreams) - yeni hayata başlama umudu
  • "duvar boyunca uzanan çatlak" (crack along the wall) - geçmişte yaşanan kırgınlıklar
  • "kâbusları örmek" (weaving nightmares) - olumsuz düşüncelere odaklanmak
  • "gülümsemeleri hırlamalara dönüştürmek" (smiles into snarls) - hayal kırıklığı nedeniyle öfkelenmek
 • Kişileştirme:
  • "duvar" (wall) - geçmişin sembolü
 • Tersine çevirme:
  • "öldürmek" (killed) - itibarının zedelenmesi ve dışlanması
  • "yılanlarla doldurmak" (filled with snakes) - sürekli tehdit altında olmak
 • Alıntı:
  • Cassandra - Yunan mitolojisinde kehaneti hep doğru çıkan ancak kimsenin inanmadığı kahraman

Şarkının Kahramanı:

Şarkının kahramanı bir gerçeği ortaya çıkarmaya çalışan ancak dışlanan ve yalnız bırakılan biri. Kimse onu ciddiye almıyor ve iftiraya uğruyor.

Anahtar Kelimeler ve Anlamları:

 • Cassandra: Yunan mitolojisinde kehaneti hep doğru çıkan ancak kimsenin inanmadığı Truva kahramanı.
 • Yılanlar: Kahramanın sürekli tehdit altında hissetmesini sembolize eder.
 • Aile: Kahramanın ifşa etmeye çalıştığı çıkarcı ve iki yüzlü bir yapıyı temsil eder.
 • Hristiyan korosu: Kahramanın yaptığı ifşayı görmezden gelen ve çıkarı korumayı seçen kişileri sembolize eder.
 • Payroll: Maddi çıkar için gerçeği görmezden gelenleri simgeler.

Dikkat Çeken Mısralar:

 • "So they killed Cassandra first 'Cause she feared the worst And tried to tell the town" (Cassandra'yı ilk öldürdüler çünkü en kötüsünden korkuyordu ve kasabaya anlatmaya çalıştı) - Kahramanın başına gelenler Cassandra mitine bağlanıyor.
 • "They knew, they knew, they knew the whole time That I was onto somethin'" (Onlar biliyorlardı, biliyorlardı, biliyorlardı Bütün bunların farkındaydım) - Kahraman gerçeği bildiğini söylüyor ama kimsenin inanmadığını dile getiriyor.
 • "Blood's thick, but nothin' like a payroll" (Kan bağı güçlüdür, ama maaş çeki kadar değil) - Maddi çıkarın aile bağlarından daha önemli olduğunu vurguluyor.
 • "No one heard Not a single word was heard" (Kimse duymadı Tek bir kelime bile duyulmadı) - Kahramanın en büyük acısı, söylediklerinin ciddiye alınmaması.

Şarkıyı Anlatan 3 Anahtar Kelime:

 • Sessizlik: Kahramanın gerçeği haykırmasına rağmen duyulmaması.
 • İhanet: Kahramanın güvendiği kişiler tarafından dışlanması.
 • Yalnızlık: Kahramanın yaşadığı haksızlık ve hayal kırıklığı nedeniyle hissettiği yalnızlık.


Genel Mesaj ve Sonuç:

Şarkının genel mesajı, gerçeği dile getirmenin zorluklarına ve inanılmamanın acısına dikkat çekmektir. Kahraman, Cassandra mitine gönderme yaparak, doğruyu söylemenin bedelinin yüksek olabileceğini ve dışlanmaya yol açabileceğini gösteriyor.

Şarkı, dinleyicilere gerçeği görmezden gelmenin ve haksızlığa sessiz kalmanın tehlikelerine dair bir uyarıda bulunuyor. Kahramanın yaşadığı trajedi, sessizliğin ve inançsızlığın nelere yol açabileceğini gösteren bir örnek olarak yorumlanabilir.

Sonuç olarak, "Cassandra" şarkısı, güçlü bir mesaj içeren ve dinleyicileri düşünmeye sevk eden bir eserdir. Gerçeği savunmanın ve haksızlığa karşı sessiz kalmamanın önemini vurguluyor.

Yorumlar

TÜM ZAMANLARIN EN POPÜLER ANALİZLERİ

Hasan Bayar - Deli Deli Oldum İlahi Sözleri Analizi

  Hasan Bayar - Deli Deli Oldum İlahi Sözleri Analizi Deli deli oldum Dağa taşa sordum Yar oturmuş Divanda Yana yana durdum Seni bana buldum Vermem artık Dünyada Bile bile kandım Aşkina daldım Âlem başka Sen başka Pare pare yandım Kalbime aldım Ondan geldim Ben aska Yallah maziye yallah Yola çıktık bismillah Gayesi Allah olan Yolda kalmaz iznillah Oy maşallah maşallah Yarenlere maşallah Aşk ehli ile hasbihal Nasip olur inşallah Ölüm den ne korkarsın Korkma ebedi varsın Öyle bir atesle yan Âlem bu deli sansin Aşkın deryası hoş tur Kostur ey gönül koştur Sakın aldanma ey can Haktan gayrısı bostur Saçlara hazan düştü Canlara bitap düştü Nerdesin ey sevgili Gönlüme ateş düştü Allah'm bu vuslatı Ne olur hicran etme Aşkın sarhoşlarını Ne olur nalan etme Kelime ve kelime öbeği analizi İlahide toplam 183 kelime ve 103 kelime öbeği bulunmaktadır. En çok kullanılan kelimeler "deli" (8), "sevda" (6), "yar" (5), "aşk" (5), "allah" (4), "du

Dilan Polat - Enercii Şarkı Sözleri

Dilan Polat - Enercii Şarkı Sözleri Eğlendiriyor beni dedikodularınız Yüzüme gülüp ardımdan konuşmalarınız Ne gözünüz tutar ne de beddualarınız Çekemeyenler parti kursa kazanırsınız Görüyorum her köşe başında taklitimi Utanmadan bir de soruyor benziyoruz di mi Hadi canım hadi öteye hadi bas geri Takdir etmek isterdim bu vizyonsuz azmini Yüzde yüz enerci Bu nasıl bir sinerji Tek tek ediyorum hater’larımı alerji Umurumda mı? değil hiç  Hanginiz ikinci Allah’ın lütfu bana bitmeyen bu enerci Yok bende olan yok sende Kalite gör sayemde Okunmaz esamen de Adımın geçtiği hiçbir yerde Ağzınla kuş tutsan İstiareye yatsan Cürmün kadar yer yakarsın canım,ateş olsan İkinci bir şansın Belki de olurdu Milyarda bir olsa da Hindistan’da doğsan Yüzde yüz enerci Bu nasıl bir sinerji Tek tek ediyorum hater’larımı alerji Umurumda mı? değil hiç Hanginiz ikinci Allah’ın lütfu bana bu bir enerci "Enercii" şarkısının başlangıcı, enerjisi ve hızlı ritmiyle dikkat çeken bir girişe sahiptir. Şarkı, ene

Ceylani Karaduman - Nazar Oldu Şarkı Sözleri Analizi

  Ceylani Karaduman - Nazar Oldu Şarkı Sözleri Analizi Bir garip aşık vardı Bir düğün günü vardı Gayri mahşere kaldı o sevda Dağlara yazdık ne fayda Yollara yazdık ne fayda Kaldı betonlar altında o sevda Bizim aşkımız nazar oldu Büyülere bastık mezar oldu Anlatmayayım ağlarsın Duyanın gönlüne dert kaldı. Ne can kaldı ne canan Sanki olduk bir ziyan Bu şarkıymış bana kalan hatıra Dağlara yazdık ne fayda Yollara yazdık ne fayda Kaldı betonlar altında o sevda Bizim aşkımız nazar oldu Büyülere bastık mezar oldu Anlatmayayım ağlarsın Duyanın gönlüne dert kaldı. YENİ ŞARKI >>> DOST ARARIM  << TIKLA Şarkının başlangıcı, gelişimi ve sonucu Şarkının başlangıcı, bir garip aşıkın ve bir düğün gününün anlatılmasıyla gerçekleşir. Bu, aşkın ve mutluluğun başlangıcını simgeler. Gelişme bölümünde, aşkın nazar değmesi ve büyülere maruz kalmasıyla birlikte yıkımı anlatılır. Bu, depremin yıkıcı etkisini simgeler. Sonuç bölümünde ise aşıkların birbirlerini kaybettikleri ve sadece şarkının ha

Mabel Matiz - Düldül Şarkı Sözleri

  Mabel Matiz - Düldül Şarkı Sözleri (feat. Melike Şahin) yine sabahın körü  göremeden önü aldım düldülü de vurdum yollara dara düşmeden düze çıkmıyor mu gönül bardağım da doludur ama içiyor puşt ömür yandı cihan bak bestesi mahur da mecnunum sırra erdim o uğurda gel de gör beni canım aşk neyledi  taştım bendimden yar çare zuhurda eksildi kafamda tahta değil matah da yaşamak, gülüm! bi’ kurtulsa kuşum kafesten karılsa deste bi daha!  sen seçtin, yazıldı yazgın olur mu dizgin o ata? anam anlarsın balık da kızgın hâlik de üzgün, yok hata!  dalavereyi bi’ bırak canım  biraz umut al hadi ne dünüm ne bu günüm kolay iflahım yok hani sen koy bir plak yine bana güllümü getir zaten zor hayat canım hele yalınız beter Söz / Lyrics: Mabel Matiz Beste / Music: Mabel Matiz Başlangıç Şarkının başlangıcı, adamın aşk acısını dindirmek için yollara düşmesiyle başlar. Adam, sevdiği kadını kaybettikten sonra kendini yalnız ve çaresiz hissediyor. Hayata dair umudunu yitirmiş ve bir çıkış yolu arıyor. Geliş

Ali haydar Güçlü - Munzurun dağlarında ne güzelsin sen cok güzelsin sen Sözleri

Ali haydar Güçlü - Munzurun dağlarında ne güzelsin sen cok güzelsin sen Sözlerinin Analizi Bilmez misin sen Seni en çok ben Ben severim ben ben Ben severim ben ben Ben severim ben ben Tabiatın ortasında Ne güzelsin sen Çok güzelsin sen Ne güzelsin sen Tabiatın ortasında Ne güzelsin sen Ne güzelsin sen Çok güzelsin sen Çağlayıp dur şu döşümde Bazan hayalin düşümde Şu munzurun dağlarında Mor sümbülsün sen Mor sümbülsün sen Bazan hayalin düşümde Çok güzelsin sen Ne güzelsin sen Çok güzelsin sen Şu dersimin dağlarında Ne güzelsin sen Ne güzelsin sen Çok güzelsin sen Şarkının başlangıcı, gelişimi ve sonucu Şarkı, bir gencin sevdiği kıza olan aşkını anlatıyor. Şarkı, gencin kıza olan aşkının ne kadar büyük olduğunu ifade eden bir soruyla başlıyor: "Bilmez misin sen / Seni en çok ben / Ben severim ben ben / Ben severim ben ben / Ben severim ben ben." Şarkı, gencin kıza olan aşkının fiziksel güzelliğiyle ilgili olduğunu ifade eden bir dörtlükle devam ediyor: "Tabiatın ortası

ROMANTİK ERHAN - CART CURT YIRT ONU KOCACIM ŞARKI SÖZLERİ

 ROMANTİK ERHAN Ft BAYAN ROMANTİK - CART CURT YIRT ONU KOCACIM ŞARKI SÖZLERİ Besndayi, muşambayi yirttilar Limon gibi kızım seni sıktılar Portakal gibi soydular Kağıt gibi yirtilar Cart curt Yırt onu, yırt, yırt Darilmam kocacım inan ki sana Kuma getir, ortağımı bana Yesin doysun, kana kana Yırt onu kocacım kağıt gibi ama Cart curt Yırt onu, yırt, yırt Benim kocam makas atar Kağıt gibi seni yırtar Yırtığın görmesin kardeşlarım Acil dikiş hemen atar Official Music Video: **Hikaye Kurgusu:** Bir çift, romantik bir ilişki içinde, birlikte yaşadıkları zorluklara ve dışarıdan gelen müdahalelere karşı direniyor. Bayan Romantik, kocasının desteğiyle, yaşadığı baskılara rağmen ayakta kalıyor ve kendi gücünü ortaya koyuyor. **Ana Tema:** Şarkının ana teması, bir ilişkideki dayanışma ve mücadele. İki partner, birlikte verdikleri destekle, dış etkenlerin baskısına karşı direniyorlar. **Hikaye Anlatımı:** Şarkı sözlerinde, çiftin yaşadığı zorluklar ve dışarıdan gelen müdahaleler anlatılıyor. Bayan

Emre Fel - Senden Güzeli mi Var Şarkı Sözleri

  Emre Fel - Senden Güzeli mi Var Şarkı Sözleri Yollarına gül dizeyim, ver elin', ner'de? Al canımı, yıllarına sereyim, gitme Benim gönlüm sendedir, yâr, sendeki bende Bir başkasına yaramaz bu can, üzülme Hayran oldun, gülüm Bu dünya aşka büründü Başka başka diyarda bi' benden güzeli mi var? Ömrüm bir idi, bin oldu Sevdam coştu, kudurdu Aşka karşı diyarda bi' senden güzeli mi var? Bu yol uzun, ben beklerim günahım neyse Sen canım' al, ben razıyım bir hazin söze Senin gönlün bendedir, yâr, bendeki sende Bir başkasına yaramaz bu can, üzülme Hayran oldun, gülüm Bu dünya aşka büründü Başka başka diyarda bi' benden güzeli mi var? Ömrüm bir idi, bin oldu Sevdam coştu, kudurdu Aşka karşı diyarda bi' senden güzeli mi var? Hayran oldun, gülüm Bu dünya aşka büründü Başka başka diyarda bi' benden güzeli mi var? Ömrüm bir idi, bin oldu Sevdam coştu, kudurdu Aşka karşı diyarda bi' senden güzeli mi var, be güzelim? Senden güzeli mi var? Hikaye Kurgusu Şarkı, bir a

LEYLA ŞARKI SÖZLERİ - HOZAN HAMİD

Hozan Hamid - Leyla / Hewara Şarkı Sözleri Analizi Hewara leyla leyla Hewara leyla leyla Ez bum teyrak çeng brî Te dilê min hêla Leyla tu canî heyva şevanî B nav û nişanî Xudana xêla Kanîyak vînê j dilî za Hat ber mala te Dilê te têda raza Bî landka vîna te Tû hişyar neke J xewê raneka Jîn ne gelleke Min hemî da te ‘Esmanê dilî mje Tu na girnijî Di bumn tu girnije Te es krm rejî Kenya te xencer Awrya te cencer Dilê min ket ber Tu di min kujî Leyla tu canî befra çîyanî Leyla tu canî befra çîyani B nav û nişanî Xudana xêla Leyla dîyar be Bu dilî yar be Bumin ne mar be Di hizr û xewna da **Şarkının Başlangıcı, Gelişimi ve Sonucu:** Şarkı, başlangıcında Leyla'ya yönelik bir çağrı ve onun özlemini dile getirir. Gelişiminde duygusal bir ton hakimdir, aşk ve özlem teması güçlenir. Şarkının sonunda ise Leyla'nın sevgilisiyle birlikteliği arzusu vurgulanır. **Şarkının Konu Analizi:** Konu, aşk, özlem ve hasret üzerine odaklanır. Leyla'ya duyulan derin hisler ve onun sevgilisiyle bir

Fatih Bulut - Kurban Olduğum Şarkı Sözleri

  Fatih Bulut - Kurban Olduğum Şarkı Sözleri GİTTİĞİN YOLLARA DÖN BİR BAK  YOLLARINA TOZUN OLAYIM (KALAYIM)  AL BAĞRINA BAS BENİ  KADERİNDE YAZIN OLAYIM      BAS BAĞRINDA SIZIN OLAYIM  GÜLÜŞÜNE HAYRAN OLAYIM  EL ALEME (GET) HERKESE SOR BENİ  ALLAH'INA KURBAN OLAYIM      SİLİNMEYEN ALIN YAZIMI  SEVDİM O ZALIMIN KIZINI  TAKVİMLERDE BULDUM ADINI  GÜLÜŞÜNE KURBAN OLAYIM    ASLINDA AŞK DEDİĞİM ŞEY VAR YA  BİR MASALDAN İBARET  BİR VAR MIŞ BİR YOKMUŞ  ASLINDA AŞK DEDİĞİN ŞEY   BİR YALANDAN İBARET  HA VARMIŞ HA YOKMUŞ  AMA GEL GELELİM Kİ GÜZELİM  BU AŞKLAR BİZE GÖRE DEĞİL  BAS BAĞRINDA SIZIN OLAYIM  CİĞERİNDE KÖZÜN OLAYIM   GİT BENİ KİME SORARSIN SOR  ALLAH'INA KURBAN OLAYIM  BIRAK DA CİĞERİNDE KÖZÜN OLAYIM  BIRAK DA KADERİNDE YAZIN OLAYIM  BIRAK DA ALNINDA YAZIN OLAYIM  BIRAK DA CİĞERİNDE SIZIN OLAYIM "Kurban Olduğum" şarkısı başlangıcı duygusal bir çağrışım ile başlar. Şarkının ilk bölümünde, kişi sevdiği kişiye hitap ederken onun yollarına dönmesini istiyor ve ona bağlılı

Narkoz Ex - Tatlı Tecrübe Şarkı Sözleri Analizi

  Narkoz Ex - Tatlı Tecrübe Şarkı Sözleri Analizi Denemekten Vazgeçmedim Hiç, Günahlarım Doruklarında, En Umutsuz Halimde Bile Ben İsyan Etmedim Yaradanima, Utanmadım Sikılmadım RAP, Tek ZANAAT'Im EIlerimde Bak, Yazdım Yine En DERİNİNDEN, Her GÖNÜLDE Bir TAHTIM Var! Bir Gün Sen de Duyarsın Elbet, Bir Yerlerde Rastlayacaksın! Kurşundan Beter Bu SÖZLER, ciĞERLERİNE SAPLANACAKTIR!!! Kulaklarina Pamuklar Tika Bedenini Yerlerin Dibine GÖM YASİN'den Kaçarak Gittin NARKOZ'dan Kurtulamazsın!! Farkın Var mi? Ki SÜRTÜKTEN, Çok Geldi Bana Bu Küslükler. Sen Gibi Kaç Tane? UNUTTUM, Mazim Denen Çöpükte. Git Karıştır Etrafi, SAĞ BULDUKLARIN Anlatsin Sana . Kaç Kere Bahsettim Bunlardan, Hiç Aklın Almaz Lan APTALSIN! Öyle BAKMA! AZ Bile Bunlar! ANAMDAN EMDİĞİM SÜT BURNUMDA Bİ MATEM! Karanlık Heryer; Herkesden Ayrı Bir Dünyadayım , ANAM AFFET, Cahillik Ettik Gönlüm Düştü Bu Sevdaya . Hakkın HELAL Et! GÜL YÜZLÜM OĞLUN UYANDI GAFLETİN UYKULARINDAN! Sana Karşı Gelirsem Bilirim; ALLAH Cehennemin