Ana içeriğe atla

FERHAT TUNÇ - BİR KANARDAĞ ÖYKÜSÜ ŞARKI SÖZLERİ

 Ferhat Tunç - Bir Kanardağ Öyküsü Şarkı Sözleri


Saklımız yok

Apaçık bir meydan okuyuştan geldik

Geldik bu güne şarkılar sabahına

Alnımız ak

Tarih kadar bir uzun yürüyüşten geldik

O günden yazdık güncesine kalbimizin

Aşk ve ayaklanışı sınadık ateşte

Sınandık yenilgi ve zaferde

Saklımız yok

Çıktık dağlara bir düş sıcağında 

Sesine kavuşan ırmak akışında

Aktık vardiyalara, alanlara

Aktık o ihtilal ırmağına

Ah etmeden sığdık ölük çığlığına

Çığlıklardan geldik bu ay tutulmasına

Geldik ve yer açın dedik alanlara, sıradağlara

Ey sağır gök yırtıl karanlığından

Ey uçurum karanlığı gece yırtıl

Yırtıl ve yer aç şarkımızın sabahına


Ay düşer gecesine Munzur’un parçalanır

Magmasında bir halkın çığlığı yanar

Ve rüzgâra dağılan kuşlar birikir koyaklarda 

Sıra sıra bir dağ kanıyorken

Geldik o sonsuz kekik kokusuna

Dorukları şimdi kan ile boran Munzur’a


Kış bastırdı yine dağlar 

Geçit vermez gideyim

İt yokuşundan öteye

Varıp yüzümü süreyim


Varsında vursunlar beni

Gamsızım ben kedersiz

Ölüm benim can yoldaşım

Halkım sürgün çaresiz


Olaydım ah ben olaydım

Elinizde saz ben olaydım

Türküler söyleyip dostlar

Sizin gibi öleydim


Menekşe sabahların yurduna geldik

Turnaların semahı Munzur dağlarına

Sonrası haydarandı bu dağların tarihi

Dağlara durmadan dağlara çıkmaktı

Kan ile yangındı devran

Bira serbama wahto merdayno

Demekti yeni baştan

Süngülemekti göğsünün güneş kokan yerinden

Onar yüzer ateşe verilmek

Ah etmeden yanmaktı

Ağaç kökü yemek gözyaşını unutmaktı

Top ateşi ile parçalanmaktı mağaralarda

Yenilmek durmadan yenilmekti

Ama Dersim diyebilmekti yine

Dağ dağ vuruluyorken o da çocukları

Dağ dağ kanıyor şimdi Munzur ırmağı

Ama ay düşüyor şimdi yarasına Munzur’un

Ah’ını taşıyorken tarihten kovulmuşların

Biri meri keklik  

Varsın yok saysınlar diyor bu kekik kokusunu 

Biz ki öğrendik yürüdüğü yere varır insan

Ve avunmasın dedik ağrımız alnımız ak

Daha söyleşeceğiz tetik dursun kalbimiz


Yüreğime ateş saldın

Yanar yanar ağlarım

Şu Munzur’un dağlarında

Gezer gezer çağlarım

Ben de dolandım günlerce

Evvel zaman içinde

Vurulup düşenler oldu

Kucaklaştığım geceOlaydım ah ben olaydım

Elinizde saz ben olaydım

Türküler söyleyip dostlar 

Sizin gibi olaydımFerhat Tunç - Bir Kanardağ Öyküsü Şarkı Sözleri Analizi

Şarkının Ana Teması

Şarkının ana teması Dersim direnişi ve bu direnişin kahramanlarıdır. Şarkıda, Dersim halkının maruz kaldığı zulüm ve haksızlıklar dile getirilirken, aynı zamanda bu halka karşı duyulan hayranlık ve saygı da vurgulanmaktadır.

Duygu Analizi

 • Başlangıç: Şarkının başlangıcında coşkulu ve umut dolu bir hava hakimdir. Direnişçilerin kararlılığı ve mücadele azmi vurgulanmaktadır.
 • Orta: Bu bölümde hüzün ve öfke duyguları ön plana çıkmaktadır. Dersim'de yaşanan katliamlar ve halkın çektiği acılar dile getirilmektedir.
 • Son: Şarkının sonunda ise yeniden bir umut ve direniş ruhu hakimdir. Dersim halkının asla pes etmeyeceğini ve mücadelesini sürdüreceğini anlatan sözler yer almaktadır.

Anlatım Teknikleri

 • Benzetme: Şarkıda birçok benzetme kullanılarak anlatıma güç ve derinlik kazandırılmıştır. Örneğin, "Munzur dağları kan ile boran" benzetmesiyle Dersim'de yaşanan vahşet tasvir edilmektedir.
 • Metafor: "Ay düşer gecesine Munzur'un parçalanır" metaforu ise Dersim'in yaşadığı acıyı ve yokoluşu sembolize etmektedir.
 • Tekrar: Şarkıda bazı sözlerin ve mısraların tekrarlanması, dinleyicide vurgu ve etki yaratmaktadır. Özellikle "Dersim diyebilmekti yine" mısraı, direnişin ve kimliğin önemini vurgulamaktadır.
 • Hikaye Anlatımı: Şarkı, bir hikayeyi andırır şekilde kurgulanmıştır. Bu sayede dinleyici, Dersim'in hikayesine ortak olmakta ve duygusal bir bağ kurmaktadır.

Şarkının Kahramanı

Şarkının kahramanı, Dersim halkıdır. Direnişçiler, sürgünler, katliamda hayatını kaybedenler ve hala umudunu yitirmeyenler bu kahramanlık öyküsünün öznesidir. Şarkıda bu kahramanların cesareti, kararlılığı ve fedakarlığı yüceltilmektedir.

Dikkat Çeken Mısralar

 • "Saklımız yok Apaçık bir meydan okuyuştan geldik": Bu mısra, Dersim halkının cesaretini ve açık sözlülüğünü vurgulamaktadır.
 • "Geldik o sonsuz kekik kokusuna": Bu mısra, Dersim'in güzel doğasını ve özgürlük kokusunu simgelemektedir.
 • "Varsın yok saysınlar diyor bu kekik kokusunu": Bu mısra, Dersim halkının kimliğinden ve inancından asla vazgeçmeyeceğini göstermektedir.
 • "Dağ dağ vuruluyorken o da çocukları Dağ dağ kanıyor şimdi Munzur ırmağı": Bu mısralar, Dersim'de yaşanan katliamın vahşetini ve yarattığı tahribatı gözler önüne sermektedir.
 • "Ah etmeden sığdık ölük çığlığına Çığlıklardan geldik bu ay tutulmasına": Bu mısralar, Dersim'de yaşanan acının ve katliamın büyüklüğünü vurgular.
 • "Ey sağır gök yırtıl karanlığından Ey uçurum karanlığı gece yırtıl Yırtıl ve yer aç şarkımızın sabahına": Bu mısralar, umut ve özgürlük için yapılan çağrıyı simgeler.
 • "Bira serbama wahto merdayno Demekti yeni baştan Süngülemekti göğsünün güneş kokan yerinden Onar yüzer ateşe verilmek Ah etmeden yanmaktı": Bu mısralar, Dersim halkının direnişinin ve fedakarlığının boyutunu gösterir.
 • "Daha söyleşeceğiz tetik dursun kalbimiz": Bu mısra, Dersim halkının mücadelesinin ve sesinin asla susmayacağını ifade eder.

Şarkıyı Anlatan 3 Anahtar Kelime

 • Direniş: Şarkının temelini oluşturan kavramdır. Dersim halkının zulme ve haksızlığa karşı koyma mücadelesini anlatır.
 • Acı: Dersim halkının maruz kaldığı vahşet ve katliamın yarattığı acıyı ifade eder.
 • Umut: Tüm zorluklara rağmen var olan umut ve özgürlük inancıdır.

Genel Mesaj ve Sonuç

Ferhat Tunç'un "Bir Kanardağ Öyküsü" şarkısı, Dersim direnişinin ve bu direnişin kahramanlarının unutulmaz bir hikayesini sunmaktadır. Şarkıda, Dersim halkının maruz kaldığı zulüm ve haksızlıklar dile getirilirken, aynı zamanda bu halka karşı duyulan hayranlık ve saygı da vurgulanmaktadır. Şarkının ana mesajı, direnişin ve umudun asla pes edilmemesi gerektiğidir.

Bu şarkı, sadece Dersim halkının değil, tüm ezilen ve sömürülen halkların mücadelesine bir selam niteliğindedir. Aynı zamanda, insanlık onuru ve özgürlük için yapılan mücadelenin evrensel bir mesajıdır.

Yorumlar

TÜM ZAMANLARIN EN POPÜLER ANALİZLERİ

Hasan Bayar - Deli Deli Oldum İlahi Sözleri Analizi

  Hasan Bayar - Deli Deli Oldum İlahi Sözleri Analizi Deli deli oldum Dağa taşa sordum Yar oturmuş Divanda Yana yana durdum Seni bana buldum Vermem artık Dünyada Bile bile kandım Aşkina daldım Âlem başka Sen başka Pare pare yandım Kalbime aldım Ondan geldim Ben aska Yallah maziye yallah Yola çıktık bismillah Gayesi Allah olan Yolda kalmaz iznillah Oy maşallah maşallah Yarenlere maşallah Aşk ehli ile hasbihal Nasip olur inşallah Ölüm den ne korkarsın Korkma ebedi varsın Öyle bir atesle yan Âlem bu deli sansin Aşkın deryası hoş tur Kostur ey gönül koştur Sakın aldanma ey can Haktan gayrısı bostur Saçlara hazan düştü Canlara bitap düştü Nerdesin ey sevgili Gönlüme ateş düştü Allah'm bu vuslatı Ne olur hicran etme Aşkın sarhoşlarını Ne olur nalan etme Kelime ve kelime öbeği analizi İlahide toplam 183 kelime ve 103 kelime öbeği bulunmaktadır. En çok kullanılan kelimeler "deli" (8), "sevda" (6), "yar" (5), "aşk" (5), "allah" (4), "du

Dilan Polat - Enercii Şarkı Sözleri

Dilan Polat - Enercii Şarkı Sözleri Eğlendiriyor beni dedikodularınız Yüzüme gülüp ardımdan konuşmalarınız Ne gözünüz tutar ne de beddualarınız Çekemeyenler parti kursa kazanırsınız Görüyorum her köşe başında taklitimi Utanmadan bir de soruyor benziyoruz di mi Hadi canım hadi öteye hadi bas geri Takdir etmek isterdim bu vizyonsuz azmini Yüzde yüz enerci Bu nasıl bir sinerji Tek tek ediyorum hater’larımı alerji Umurumda mı? değil hiç  Hanginiz ikinci Allah’ın lütfu bana bitmeyen bu enerci Yok bende olan yok sende Kalite gör sayemde Okunmaz esamen de Adımın geçtiği hiçbir yerde Ağzınla kuş tutsan İstiareye yatsan Cürmün kadar yer yakarsın canım,ateş olsan İkinci bir şansın Belki de olurdu Milyarda bir olsa da Hindistan’da doğsan Yüzde yüz enerci Bu nasıl bir sinerji Tek tek ediyorum hater’larımı alerji Umurumda mı? değil hiç Hanginiz ikinci Allah’ın lütfu bana bu bir enerci "Enercii" şarkısının başlangıcı, enerjisi ve hızlı ritmiyle dikkat çeken bir girişe sahiptir. Şarkı, ene

Ceylani Karaduman - Nazar Oldu Şarkı Sözleri Analizi

  Ceylani Karaduman - Nazar Oldu Şarkı Sözleri Analizi Bir garip aşık vardı Bir düğün günü vardı Gayri mahşere kaldı o sevda Dağlara yazdık ne fayda Yollara yazdık ne fayda Kaldı betonlar altında o sevda Bizim aşkımız nazar oldu Büyülere bastık mezar oldu Anlatmayayım ağlarsın Duyanın gönlüne dert kaldı. Ne can kaldı ne canan Sanki olduk bir ziyan Bu şarkıymış bana kalan hatıra Dağlara yazdık ne fayda Yollara yazdık ne fayda Kaldı betonlar altında o sevda Bizim aşkımız nazar oldu Büyülere bastık mezar oldu Anlatmayayım ağlarsın Duyanın gönlüne dert kaldı. YENİ ŞARKI >>> DOST ARARIM  << TIKLA Şarkının başlangıcı, gelişimi ve sonucu Şarkının başlangıcı, bir garip aşıkın ve bir düğün gününün anlatılmasıyla gerçekleşir. Bu, aşkın ve mutluluğun başlangıcını simgeler. Gelişme bölümünde, aşkın nazar değmesi ve büyülere maruz kalmasıyla birlikte yıkımı anlatılır. Bu, depremin yıkıcı etkisini simgeler. Sonuç bölümünde ise aşıkların birbirlerini kaybettikleri ve sadece şarkının ha

Mabel Matiz - Düldül Şarkı Sözleri

  Mabel Matiz - Düldül Şarkı Sözleri (feat. Melike Şahin) yine sabahın körü  göremeden önü aldım düldülü de vurdum yollara dara düşmeden düze çıkmıyor mu gönül bardağım da doludur ama içiyor puşt ömür yandı cihan bak bestesi mahur da mecnunum sırra erdim o uğurda gel de gör beni canım aşk neyledi  taştım bendimden yar çare zuhurda eksildi kafamda tahta değil matah da yaşamak, gülüm! bi’ kurtulsa kuşum kafesten karılsa deste bi daha!  sen seçtin, yazıldı yazgın olur mu dizgin o ata? anam anlarsın balık da kızgın hâlik de üzgün, yok hata!  dalavereyi bi’ bırak canım  biraz umut al hadi ne dünüm ne bu günüm kolay iflahım yok hani sen koy bir plak yine bana güllümü getir zaten zor hayat canım hele yalınız beter Söz / Lyrics: Mabel Matiz Beste / Music: Mabel Matiz Başlangıç Şarkının başlangıcı, adamın aşk acısını dindirmek için yollara düşmesiyle başlar. Adam, sevdiği kadını kaybettikten sonra kendini yalnız ve çaresiz hissediyor. Hayata dair umudunu yitirmiş ve bir çıkış yolu arıyor. Geliş

Ali haydar Güçlü - Munzurun dağlarında ne güzelsin sen cok güzelsin sen Sözleri

Ali haydar Güçlü - Munzurun dağlarında ne güzelsin sen cok güzelsin sen Sözlerinin Analizi Bilmez misin sen Seni en çok ben Ben severim ben ben Ben severim ben ben Ben severim ben ben Tabiatın ortasında Ne güzelsin sen Çok güzelsin sen Ne güzelsin sen Tabiatın ortasında Ne güzelsin sen Ne güzelsin sen Çok güzelsin sen Çağlayıp dur şu döşümde Bazan hayalin düşümde Şu munzurun dağlarında Mor sümbülsün sen Mor sümbülsün sen Bazan hayalin düşümde Çok güzelsin sen Ne güzelsin sen Çok güzelsin sen Şu dersimin dağlarında Ne güzelsin sen Ne güzelsin sen Çok güzelsin sen Şarkının başlangıcı, gelişimi ve sonucu Şarkı, bir gencin sevdiği kıza olan aşkını anlatıyor. Şarkı, gencin kıza olan aşkının ne kadar büyük olduğunu ifade eden bir soruyla başlıyor: "Bilmez misin sen / Seni en çok ben / Ben severim ben ben / Ben severim ben ben / Ben severim ben ben." Şarkı, gencin kıza olan aşkının fiziksel güzelliğiyle ilgili olduğunu ifade eden bir dörtlükle devam ediyor: "Tabiatın ortası

ROMANTİK ERHAN - CART CURT YIRT ONU KOCACIM ŞARKI SÖZLERİ

 ROMANTİK ERHAN Ft BAYAN ROMANTİK - CART CURT YIRT ONU KOCACIM ŞARKI SÖZLERİ Besndayi, muşambayi yirttilar Limon gibi kızım seni sıktılar Portakal gibi soydular Kağıt gibi yirtilar Cart curt Yırt onu, yırt, yırt Darilmam kocacım inan ki sana Kuma getir, ortağımı bana Yesin doysun, kana kana Yırt onu kocacım kağıt gibi ama Cart curt Yırt onu, yırt, yırt Benim kocam makas atar Kağıt gibi seni yırtar Yırtığın görmesin kardeşlarım Acil dikiş hemen atar Official Music Video: **Hikaye Kurgusu:** Bir çift, romantik bir ilişki içinde, birlikte yaşadıkları zorluklara ve dışarıdan gelen müdahalelere karşı direniyor. Bayan Romantik, kocasının desteğiyle, yaşadığı baskılara rağmen ayakta kalıyor ve kendi gücünü ortaya koyuyor. **Ana Tema:** Şarkının ana teması, bir ilişkideki dayanışma ve mücadele. İki partner, birlikte verdikleri destekle, dış etkenlerin baskısına karşı direniyorlar. **Hikaye Anlatımı:** Şarkı sözlerinde, çiftin yaşadığı zorluklar ve dışarıdan gelen müdahaleler anlatılıyor. Bayan

Emre Fel - Senden Güzeli mi Var Şarkı Sözleri

  Emre Fel - Senden Güzeli mi Var Şarkı Sözleri Yollarına gül dizeyim, ver elin', ner'de? Al canımı, yıllarına sereyim, gitme Benim gönlüm sendedir, yâr, sendeki bende Bir başkasına yaramaz bu can, üzülme Hayran oldun, gülüm Bu dünya aşka büründü Başka başka diyarda bi' benden güzeli mi var? Ömrüm bir idi, bin oldu Sevdam coştu, kudurdu Aşka karşı diyarda bi' senden güzeli mi var? Bu yol uzun, ben beklerim günahım neyse Sen canım' al, ben razıyım bir hazin söze Senin gönlün bendedir, yâr, bendeki sende Bir başkasına yaramaz bu can, üzülme Hayran oldun, gülüm Bu dünya aşka büründü Başka başka diyarda bi' benden güzeli mi var? Ömrüm bir idi, bin oldu Sevdam coştu, kudurdu Aşka karşı diyarda bi' senden güzeli mi var? Hayran oldun, gülüm Bu dünya aşka büründü Başka başka diyarda bi' benden güzeli mi var? Ömrüm bir idi, bin oldu Sevdam coştu, kudurdu Aşka karşı diyarda bi' senden güzeli mi var, be güzelim? Senden güzeli mi var? Hikaye Kurgusu Şarkı, bir a

LEYLA ŞARKI SÖZLERİ - HOZAN HAMİD

Hozan Hamid - Leyla / Hewara Şarkı Sözleri Analizi Hewara leyla leyla Hewara leyla leyla Ez bum teyrak çeng brî Te dilê min hêla Leyla tu canî heyva şevanî B nav û nişanî Xudana xêla Kanîyak vînê j dilî za Hat ber mala te Dilê te têda raza Bî landka vîna te Tû hişyar neke J xewê raneka Jîn ne gelleke Min hemî da te ‘Esmanê dilî mje Tu na girnijî Di bumn tu girnije Te es krm rejî Kenya te xencer Awrya te cencer Dilê min ket ber Tu di min kujî Leyla tu canî befra çîyanî Leyla tu canî befra çîyani B nav û nişanî Xudana xêla Leyla dîyar be Bu dilî yar be Bumin ne mar be Di hizr û xewna da **Şarkının Başlangıcı, Gelişimi ve Sonucu:** Şarkı, başlangıcında Leyla'ya yönelik bir çağrı ve onun özlemini dile getirir. Gelişiminde duygusal bir ton hakimdir, aşk ve özlem teması güçlenir. Şarkının sonunda ise Leyla'nın sevgilisiyle birlikteliği arzusu vurgulanır. **Şarkının Konu Analizi:** Konu, aşk, özlem ve hasret üzerine odaklanır. Leyla'ya duyulan derin hisler ve onun sevgilisiyle bir

Fatih Bulut - Kurban Olduğum Şarkı Sözleri

  Fatih Bulut - Kurban Olduğum Şarkı Sözleri GİTTİĞİN YOLLARA DÖN BİR BAK  YOLLARINA TOZUN OLAYIM (KALAYIM)  AL BAĞRINA BAS BENİ  KADERİNDE YAZIN OLAYIM      BAS BAĞRINDA SIZIN OLAYIM  GÜLÜŞÜNE HAYRAN OLAYIM  EL ALEME (GET) HERKESE SOR BENİ  ALLAH'INA KURBAN OLAYIM      SİLİNMEYEN ALIN YAZIMI  SEVDİM O ZALIMIN KIZINI  TAKVİMLERDE BULDUM ADINI  GÜLÜŞÜNE KURBAN OLAYIM    ASLINDA AŞK DEDİĞİM ŞEY VAR YA  BİR MASALDAN İBARET  BİR VAR MIŞ BİR YOKMUŞ  ASLINDA AŞK DEDİĞİN ŞEY   BİR YALANDAN İBARET  HA VARMIŞ HA YOKMUŞ  AMA GEL GELELİM Kİ GÜZELİM  BU AŞKLAR BİZE GÖRE DEĞİL  BAS BAĞRINDA SIZIN OLAYIM  CİĞERİNDE KÖZÜN OLAYIM   GİT BENİ KİME SORARSIN SOR  ALLAH'INA KURBAN OLAYIM  BIRAK DA CİĞERİNDE KÖZÜN OLAYIM  BIRAK DA KADERİNDE YAZIN OLAYIM  BIRAK DA ALNINDA YAZIN OLAYIM  BIRAK DA CİĞERİNDE SIZIN OLAYIM "Kurban Olduğum" şarkısı başlangıcı duygusal bir çağrışım ile başlar. Şarkının ilk bölümünde, kişi sevdiği kişiye hitap ederken onun yollarına dönmesini istiyor ve ona bağlılı

Narkoz Ex - Tatlı Tecrübe Şarkı Sözleri Analizi

  Narkoz Ex - Tatlı Tecrübe Şarkı Sözleri Analizi Denemekten Vazgeçmedim Hiç, Günahlarım Doruklarında, En Umutsuz Halimde Bile Ben İsyan Etmedim Yaradanima, Utanmadım Sikılmadım RAP, Tek ZANAAT'Im EIlerimde Bak, Yazdım Yine En DERİNİNDEN, Her GÖNÜLDE Bir TAHTIM Var! Bir Gün Sen de Duyarsın Elbet, Bir Yerlerde Rastlayacaksın! Kurşundan Beter Bu SÖZLER, ciĞERLERİNE SAPLANACAKTIR!!! Kulaklarina Pamuklar Tika Bedenini Yerlerin Dibine GÖM YASİN'den Kaçarak Gittin NARKOZ'dan Kurtulamazsın!! Farkın Var mi? Ki SÜRTÜKTEN, Çok Geldi Bana Bu Küslükler. Sen Gibi Kaç Tane? UNUTTUM, Mazim Denen Çöpükte. Git Karıştır Etrafi, SAĞ BULDUKLARIN Anlatsin Sana . Kaç Kere Bahsettim Bunlardan, Hiç Aklın Almaz Lan APTALSIN! Öyle BAKMA! AZ Bile Bunlar! ANAMDAN EMDİĞİM SÜT BURNUMDA Bİ MATEM! Karanlık Heryer; Herkesden Ayrı Bir Dünyadayım , ANAM AFFET, Cahillik Ettik Gönlüm Düştü Bu Sevdaya . Hakkın HELAL Et! GÜL YÜZLÜM OĞLUN UYANDI GAFLETİN UYKULARINDAN! Sana Karşı Gelirsem Bilirim; ALLAH Cehennemin