Ana içeriğe atla

HÜLYA POLAT - SELVİ BOYLUM ŞARKI SÖZLERİ

 Hülya Polat - Selvi Boylum ŞARKI SÖZLERİ


Koçari selvi boylum

Yureğumi dolduran

Gözlerumun öninden

Perdeleri kaldıran


Nakarat

Çayir çimen biçilur yar yar yar yar 

Soğuk sular içilur oy oy oy oy

Sevdam hatirun içun yar yar yar yar

Candan bile geçilur oy oy oy oy


Yanarum ateşune

Göğe çikar dumanum

Sevdaluk denizinde 

Olurmusun limanum


Beklerum yollaruni

Nerden geleceğuni

Bilmezdum seni boyle

Candan seveceğumiHülya Polat - Selvi Boylum Şarkı Sözleri Analizi

Şarkının Ana Teması:

 • Sevgi ve özlem: Şarkı, sevdiği kişiye duyulan yoğun sevgi ve özlemi dile getiriyor. Bu sevgi o kadar güçlü ki, şarkıdaki kişi adeta sevdiğine taparcasına bağlıdır. Özlem ise o kadar derindir ki, bu sevgiyi besleyen kişiyi sürekli olarak ağlatacak kadar güçlüdür.
 • Aşk acısı: Şarkıda geçen "Yanarum ateşune", "Göğe çikar dumanum" gibi ifadeler, şarkıdaki kişinin sevdiğine kavuşamadığı için yaşadığı aşk acısını da gösteriyor.
 • Umut ve teslimiyet: Şarkıda geçen "Beklerum yollaruni", "Nerden geleceğuni" gibi ifadeler, şarkıdaki kişinin sevdiğine kavuşacağına dair umudunu da gösteriyor. "Candan bile geçilur" ifadesi ise sevgi uğruna her şeyden vazgeçmeye hazır olduğunu gösteren bir teslimiyet duygusu taşıyor.

Duygu Analizi:

 • Başlangıç: Şarkının başlangıcında coşkulu ve umutlu bir duygu hakim. "Koçari selvi boylum", "Yureğumi dolduran" gibi ifadeler, şarkıdaki kişinin sevdiğine duyduğu hayranlığı ve sevgisini gösteriyor.
 • Orta: Şarkının ortasında duygu daha hüzünlü ve melankolik bir hal alıyor. "Yanarum ateşune", "Göğe çikar dumanum" gibi ifadeler, şarkıdaki kişinin sevdiğine kavuşamadığı için yaşadığı aşk acısını gösteriyor.
 • Son: Şarkının sonunda ise duygu tekrar umutlu bir hale dönüşüyor. "Beklerum yollaruni", "Nerden geleceğuni" gibi ifadeler, şarkıdaki kişinin sevdiğine kavuşacağına dair umudunu gösteriyor.

Şarkı Sözlerindeki Anlatım Teknikleri:

 • Mecaz: Şarkıda bolca mecaz kullanılmış. Örneğin, "selvi boylum" ifadesi sevdiğinin güzelliğini ve inceliğini anlatan bir mecaz. "Yanarum ateşune", "Göğe çikar dumanum" gibi ifadeler ise sevdiğine duyulan aşkın şiddetini ve yoğunluğunu anlatan mecazlar.
 • Tekrar: Şarkıda bazı kelimeler ve kelime grupları tekrarlanarak vurgu yapılmış. Örneğin, "yar yar yar yar" ve "oy oy oy oy" nakarat kısmında tekrarlanarak sevginin ve özlemin şiddetini vurguluyor.
 • Paralellik: Şarkının ilk iki mısraında ("Koçari selvi boylum", "Yureğumi dolduran") ve son iki mısraında ("Beklerum yollaruni", "Nerden geleceğuni") paralellik kullanılmış. Bu paralellik, şarkıdaki kişinin sevdiğine olan bağlılığını ve ona duyduğu özlemi vurguluyor.

Şarkının Kahramanı:

Şarkının kahramanı, sevdiği kişiye deli gibi aşık olan bir kişidir. Bu kişi, sevdiğine kavuşamadığı için büyük bir aşk acısı yaşıyor. Fakat umudunu kaybetmemiş ve sevdiğine kavuşacağına inanıyor.

Anahtar Kelimeler ve Anlamları:

 • Selvi Boylum: Bu kelime, sevdiğinin ince ve uzun boyunu anlatan bir mecazdır.
 • Yüreğumi Dolduran: Bu kelime, sevdiğinin kalbini sevgiyle doldurduğunu ifade eder.
 • Çayir Çimen Biçilur: Bu kelimeler, sevginin ve özlemin sürekli büyüdüğünü ve arttığını ifade eder.
 • Soğuk Sular İçilur: Bu kelimeler, sevginin ve özlemin susuzluğu giderdiğini ifade eder.
 • Sevdam Hatirun İçun: Bu kelimeler, sevgi uğruna her şeyden vazgeçmeye hazır olduğunu ifade eder.
 • Candan Bile Geçilur: Bu kelimeler, sevgi uğruna canını bile feda etmeye hazır olduğunu ifade eder.
 • Yanarum Ateşune: Bu kelimeler, sevdiğine duyduğu aşkın şiddetini ve yoğunluğunu ifade eder.
 • Göğe Çikar Dumanum: Bu kelimeler, sevdiğine duyduğu aşkın şiddetini ve yoğunluğunu ifade eder. Aşkının o kadar güçlü olduğunu ve o kadar çok yandığını gösterir ki, dumanı göğe yükselir.
 • Sevdaluk Denizinde: Bu kelimeler, sevginin ve özlemin derinliğini ve yoğunluğunu ifade eder. Şarkıdaki kişi, sevdiği kişiye duyduğu sevgi ve özlem arasında boğulmuş gibi hissediyor.
 • Olurmusun Limanım: Bu kelimeler, sevdiğinin kendisine bir sığınak ve huzur kaynağı olmasını istediğini ifade eder. Şarkıdaki kişi, sevdiği kişinin yanında güvende ve mutlu hissetmek istiyor.
 • Beklerum Yollaruni: Bu kelimeler, sevdiğinin geri dönmesini sabırsızlıkla beklediğini ifade eder. Şarkıdaki kişi, sevdiğinin dönmesi için her gün yollarını gözlüyor.
 • Nerden Geleceğuni: Bu kelimeler, sevdiğinin nereden ve ne zaman geleceğini bilmediğini ifade eder. Şarkıdaki kişi, sevdiğinin geri dönmesini umut ediyor, ancak ne zaman geleceğini bilmiyor.
 • Bilmezdum Seni Böyle Candan Seveceğumi: Bu kelimeler, sevdiğine duyduğu sevginin ne kadar güçlü ve derin olduğunu fark ettiğini ifade eder. Şarkıdaki kişi, sevdiğine ilk baktığında onu bu kadar seveceğini tahmin edemezdi.

Dikkat Çeken Mısralar:

 • "Koçari selvi boylum, Yureğumi dolduran": Bu mısralar, şarkıdaki kişinin sevdiğine duyduğu hayranlığı ve sevgisini açıkça ifade ediyor.
 • "Çayir çimen biçilur yar yar yar yar, Soğuk sular içilur oy oy oy oy": Bu mısralar, sevginin ve özlemin sürekli büyüdüğünü ve arttığını şiirsel bir şekilde ifade ediyor.
 • "Sevdam hatirun içun yar yar yar yar, Candan bile geçilur oy oy oy oy": Bu mısralar, şarkıdaki kişinin sevgi uğruna her şeyden vazgeçmeye hazır olduğunu güçlü bir şekilde ifade ediyor.
 • "Yanarum ateşune, Göğe çikar dumanum": Bu mısralar, şarkıdaki kişinin sevdiğine duyduğu aşkın şiddetini ve yoğunluğunu etkileyici bir şekilde ifade ediyor.
 • "Olurmusun limanum": Bu mısra, şarkıdaki kişinin sevdiğine duyduğu ihtiyacı ve ona olan bağımlılığını açıkça ifade ediyor.
 • "Beklerum yollaruni, Nerden geleceğuni": Bu mısralar, şarkıdaki kişinin sevdiğine olan umutsuz aşkını ve özlemini hüzünlü bir şekilde ifade ediyor.
 • "Bilmezdum seni böyle candan seveceğumi": Bu mısra, şarkıdaki kişinin sevdiğine duyduğu sevginin ne kadar güçlü ve beklenmedik olduğunu ifade ediyor.

Şarkıyı Anlatan 3 Anahtar Kelime:

 • Sevgi: Şarkının ana teması sevgidir. Şarkıdaki kişi, sevdiğine duyduğu yoğun sevgi ve özlemi dile getiriyor.
 • Özlem: Şarkıda geçen "Beklerum yollaruni", "Nerden geleceğuni" gibi ifadeler, şarkıdaki kişinin sevdiğine kavuşamadığı için yaşadığı özlemi gösteriyor.
 • Aşk Acısı: Şarkıda geçen "Yanarum ateşune", "Göğe çikar dumanum" gibi ifadeler, şarkıdaki kişinin sevdiğine kavuşamadığı için yaşadığı aşk acısını gösteriyor.

Genel Mesaj ve Sonuç:

Hülya Polat'ın "Selvi Boylum" şarkısı, sevginin ve özlemin gücünü anlatan duygusal bir şarkıdır. Şarkıdaki kişi, sevdiğine duyduğu yoğun sevgi ve özlemi dile getiriyor ve sevdiğine kavuşacağına dair umudunu ifade ediyor. Şarkının genel mesajı, sevginin her şeye rağmen üstesinden gelebileceği ve umudun asla kaybedilmemesi gerektiği yönündedir.

Yorumlar

TÜM ZAMANLARIN EN POPÜLER ANALİZLERİ

Hasan Bayar - Deli Deli Oldum İlahi Sözleri Analizi

  Hasan Bayar - Deli Deli Oldum İlahi Sözleri Analizi Deli deli oldum Dağa taşa sordum Yar oturmuş Divanda Yana yana durdum Seni bana buldum Vermem artık Dünyada Bile bile kandım Aşkina daldım Âlem başka Sen başka Pare pare yandım Kalbime aldım Ondan geldim Ben aska Yallah maziye yallah Yola çıktık bismillah Gayesi Allah olan Yolda kalmaz iznillah Oy maşallah maşallah Yarenlere maşallah Aşk ehli ile hasbihal Nasip olur inşallah Ölüm den ne korkarsın Korkma ebedi varsın Öyle bir atesle yan Âlem bu deli sansin Aşkın deryası hoş tur Kostur ey gönül koştur Sakın aldanma ey can Haktan gayrısı bostur Saçlara hazan düştü Canlara bitap düştü Nerdesin ey sevgili Gönlüme ateş düştü Allah'm bu vuslatı Ne olur hicran etme Aşkın sarhoşlarını Ne olur nalan etme Kelime ve kelime öbeği analizi İlahide toplam 183 kelime ve 103 kelime öbeği bulunmaktadır. En çok kullanılan kelimeler "deli" (8), "sevda" (6), "yar" (5), "aşk" (5), "allah" (4), "du

Dilan Polat - Enercii Şarkı Sözleri

Dilan Polat - Enercii Şarkı Sözleri Eğlendiriyor beni dedikodularınız Yüzüme gülüp ardımdan konuşmalarınız Ne gözünüz tutar ne de beddualarınız Çekemeyenler parti kursa kazanırsınız Görüyorum her köşe başında taklitimi Utanmadan bir de soruyor benziyoruz di mi Hadi canım hadi öteye hadi bas geri Takdir etmek isterdim bu vizyonsuz azmini Yüzde yüz enerci Bu nasıl bir sinerji Tek tek ediyorum hater’larımı alerji Umurumda mı? değil hiç  Hanginiz ikinci Allah’ın lütfu bana bitmeyen bu enerci Yok bende olan yok sende Kalite gör sayemde Okunmaz esamen de Adımın geçtiği hiçbir yerde Ağzınla kuş tutsan İstiareye yatsan Cürmün kadar yer yakarsın canım,ateş olsan İkinci bir şansın Belki de olurdu Milyarda bir olsa da Hindistan’da doğsan Yüzde yüz enerci Bu nasıl bir sinerji Tek tek ediyorum hater’larımı alerji Umurumda mı? değil hiç Hanginiz ikinci Allah’ın lütfu bana bu bir enerci "Enercii" şarkısının başlangıcı, enerjisi ve hızlı ritmiyle dikkat çeken bir girişe sahiptir. Şarkı, ene

Ceylani Karaduman - Nazar Oldu Şarkı Sözleri Analizi

  Ceylani Karaduman - Nazar Oldu Şarkı Sözleri Analizi Bir garip aşık vardı Bir düğün günü vardı Gayri mahşere kaldı o sevda Dağlara yazdık ne fayda Yollara yazdık ne fayda Kaldı betonlar altında o sevda Bizim aşkımız nazar oldu Büyülere bastık mezar oldu Anlatmayayım ağlarsın Duyanın gönlüne dert kaldı. Ne can kaldı ne canan Sanki olduk bir ziyan Bu şarkıymış bana kalan hatıra Dağlara yazdık ne fayda Yollara yazdık ne fayda Kaldı betonlar altında o sevda Bizim aşkımız nazar oldu Büyülere bastık mezar oldu Anlatmayayım ağlarsın Duyanın gönlüne dert kaldı. YENİ ŞARKI >>> DOST ARARIM  << TIKLA Şarkının başlangıcı, gelişimi ve sonucu Şarkının başlangıcı, bir garip aşıkın ve bir düğün gününün anlatılmasıyla gerçekleşir. Bu, aşkın ve mutluluğun başlangıcını simgeler. Gelişme bölümünde, aşkın nazar değmesi ve büyülere maruz kalmasıyla birlikte yıkımı anlatılır. Bu, depremin yıkıcı etkisini simgeler. Sonuç bölümünde ise aşıkların birbirlerini kaybettikleri ve sadece şarkının ha

Mabel Matiz - Düldül Şarkı Sözleri

  Mabel Matiz - Düldül Şarkı Sözleri (feat. Melike Şahin) yine sabahın körü  göremeden önü aldım düldülü de vurdum yollara dara düşmeden düze çıkmıyor mu gönül bardağım da doludur ama içiyor puşt ömür yandı cihan bak bestesi mahur da mecnunum sırra erdim o uğurda gel de gör beni canım aşk neyledi  taştım bendimden yar çare zuhurda eksildi kafamda tahta değil matah da yaşamak, gülüm! bi’ kurtulsa kuşum kafesten karılsa deste bi daha!  sen seçtin, yazıldı yazgın olur mu dizgin o ata? anam anlarsın balık da kızgın hâlik de üzgün, yok hata!  dalavereyi bi’ bırak canım  biraz umut al hadi ne dünüm ne bu günüm kolay iflahım yok hani sen koy bir plak yine bana güllümü getir zaten zor hayat canım hele yalınız beter Söz / Lyrics: Mabel Matiz Beste / Music: Mabel Matiz Başlangıç Şarkının başlangıcı, adamın aşk acısını dindirmek için yollara düşmesiyle başlar. Adam, sevdiği kadını kaybettikten sonra kendini yalnız ve çaresiz hissediyor. Hayata dair umudunu yitirmiş ve bir çıkış yolu arıyor. Geliş

Ali haydar Güçlü - Munzurun dağlarında ne güzelsin sen cok güzelsin sen Sözleri

Ali haydar Güçlü - Munzurun dağlarında ne güzelsin sen cok güzelsin sen Sözlerinin Analizi Bilmez misin sen Seni en çok ben Ben severim ben ben Ben severim ben ben Ben severim ben ben Tabiatın ortasında Ne güzelsin sen Çok güzelsin sen Ne güzelsin sen Tabiatın ortasında Ne güzelsin sen Ne güzelsin sen Çok güzelsin sen Çağlayıp dur şu döşümde Bazan hayalin düşümde Şu munzurun dağlarında Mor sümbülsün sen Mor sümbülsün sen Bazan hayalin düşümde Çok güzelsin sen Ne güzelsin sen Çok güzelsin sen Şu dersimin dağlarında Ne güzelsin sen Ne güzelsin sen Çok güzelsin sen Şarkının başlangıcı, gelişimi ve sonucu Şarkı, bir gencin sevdiği kıza olan aşkını anlatıyor. Şarkı, gencin kıza olan aşkının ne kadar büyük olduğunu ifade eden bir soruyla başlıyor: "Bilmez misin sen / Seni en çok ben / Ben severim ben ben / Ben severim ben ben / Ben severim ben ben." Şarkı, gencin kıza olan aşkının fiziksel güzelliğiyle ilgili olduğunu ifade eden bir dörtlükle devam ediyor: "Tabiatın ortası

ROMANTİK ERHAN - CART CURT YIRT ONU KOCACIM ŞARKI SÖZLERİ

 ROMANTİK ERHAN Ft BAYAN ROMANTİK - CART CURT YIRT ONU KOCACIM ŞARKI SÖZLERİ Besndayi, muşambayi yirttilar Limon gibi kızım seni sıktılar Portakal gibi soydular Kağıt gibi yirtilar Cart curt Yırt onu, yırt, yırt Darilmam kocacım inan ki sana Kuma getir, ortağımı bana Yesin doysun, kana kana Yırt onu kocacım kağıt gibi ama Cart curt Yırt onu, yırt, yırt Benim kocam makas atar Kağıt gibi seni yırtar Yırtığın görmesin kardeşlarım Acil dikiş hemen atar Official Music Video: **Hikaye Kurgusu:** Bir çift, romantik bir ilişki içinde, birlikte yaşadıkları zorluklara ve dışarıdan gelen müdahalelere karşı direniyor. Bayan Romantik, kocasının desteğiyle, yaşadığı baskılara rağmen ayakta kalıyor ve kendi gücünü ortaya koyuyor. **Ana Tema:** Şarkının ana teması, bir ilişkideki dayanışma ve mücadele. İki partner, birlikte verdikleri destekle, dış etkenlerin baskısına karşı direniyorlar. **Hikaye Anlatımı:** Şarkı sözlerinde, çiftin yaşadığı zorluklar ve dışarıdan gelen müdahaleler anlatılıyor. Bayan

Emre Fel - Senden Güzeli mi Var Şarkı Sözleri

  Emre Fel - Senden Güzeli mi Var Şarkı Sözleri Yollarına gül dizeyim, ver elin', ner'de? Al canımı, yıllarına sereyim, gitme Benim gönlüm sendedir, yâr, sendeki bende Bir başkasına yaramaz bu can, üzülme Hayran oldun, gülüm Bu dünya aşka büründü Başka başka diyarda bi' benden güzeli mi var? Ömrüm bir idi, bin oldu Sevdam coştu, kudurdu Aşka karşı diyarda bi' senden güzeli mi var? Bu yol uzun, ben beklerim günahım neyse Sen canım' al, ben razıyım bir hazin söze Senin gönlün bendedir, yâr, bendeki sende Bir başkasına yaramaz bu can, üzülme Hayran oldun, gülüm Bu dünya aşka büründü Başka başka diyarda bi' benden güzeli mi var? Ömrüm bir idi, bin oldu Sevdam coştu, kudurdu Aşka karşı diyarda bi' senden güzeli mi var? Hayran oldun, gülüm Bu dünya aşka büründü Başka başka diyarda bi' benden güzeli mi var? Ömrüm bir idi, bin oldu Sevdam coştu, kudurdu Aşka karşı diyarda bi' senden güzeli mi var, be güzelim? Senden güzeli mi var? Hikaye Kurgusu Şarkı, bir a

LEYLA ŞARKI SÖZLERİ - HOZAN HAMİD

Hozan Hamid - Leyla / Hewara Şarkı Sözleri Analizi Hewara leyla leyla Hewara leyla leyla Ez bum teyrak çeng brî Te dilê min hêla Leyla tu canî heyva şevanî B nav û nişanî Xudana xêla Kanîyak vînê j dilî za Hat ber mala te Dilê te têda raza Bî landka vîna te Tû hişyar neke J xewê raneka Jîn ne gelleke Min hemî da te ‘Esmanê dilî mje Tu na girnijî Di bumn tu girnije Te es krm rejî Kenya te xencer Awrya te cencer Dilê min ket ber Tu di min kujî Leyla tu canî befra çîyanî Leyla tu canî befra çîyani B nav û nişanî Xudana xêla Leyla dîyar be Bu dilî yar be Bumin ne mar be Di hizr û xewna da **Şarkının Başlangıcı, Gelişimi ve Sonucu:** Şarkı, başlangıcında Leyla'ya yönelik bir çağrı ve onun özlemini dile getirir. Gelişiminde duygusal bir ton hakimdir, aşk ve özlem teması güçlenir. Şarkının sonunda ise Leyla'nın sevgilisiyle birlikteliği arzusu vurgulanır. **Şarkının Konu Analizi:** Konu, aşk, özlem ve hasret üzerine odaklanır. Leyla'ya duyulan derin hisler ve onun sevgilisiyle bir

Fatih Bulut - Kurban Olduğum Şarkı Sözleri

  Fatih Bulut - Kurban Olduğum Şarkı Sözleri GİTTİĞİN YOLLARA DÖN BİR BAK  YOLLARINA TOZUN OLAYIM (KALAYIM)  AL BAĞRINA BAS BENİ  KADERİNDE YAZIN OLAYIM      BAS BAĞRINDA SIZIN OLAYIM  GÜLÜŞÜNE HAYRAN OLAYIM  EL ALEME (GET) HERKESE SOR BENİ  ALLAH'INA KURBAN OLAYIM      SİLİNMEYEN ALIN YAZIMI  SEVDİM O ZALIMIN KIZINI  TAKVİMLERDE BULDUM ADINI  GÜLÜŞÜNE KURBAN OLAYIM    ASLINDA AŞK DEDİĞİM ŞEY VAR YA  BİR MASALDAN İBARET  BİR VAR MIŞ BİR YOKMUŞ  ASLINDA AŞK DEDİĞİN ŞEY   BİR YALANDAN İBARET  HA VARMIŞ HA YOKMUŞ  AMA GEL GELELİM Kİ GÜZELİM  BU AŞKLAR BİZE GÖRE DEĞİL  BAS BAĞRINDA SIZIN OLAYIM  CİĞERİNDE KÖZÜN OLAYIM   GİT BENİ KİME SORARSIN SOR  ALLAH'INA KURBAN OLAYIM  BIRAK DA CİĞERİNDE KÖZÜN OLAYIM  BIRAK DA KADERİNDE YAZIN OLAYIM  BIRAK DA ALNINDA YAZIN OLAYIM  BIRAK DA CİĞERİNDE SIZIN OLAYIM "Kurban Olduğum" şarkısı başlangıcı duygusal bir çağrışım ile başlar. Şarkının ilk bölümünde, kişi sevdiği kişiye hitap ederken onun yollarına dönmesini istiyor ve ona bağlılı

Narkoz Ex - Tatlı Tecrübe Şarkı Sözleri Analizi

  Narkoz Ex - Tatlı Tecrübe Şarkı Sözleri Analizi Denemekten Vazgeçmedim Hiç, Günahlarım Doruklarında, En Umutsuz Halimde Bile Ben İsyan Etmedim Yaradanima, Utanmadım Sikılmadım RAP, Tek ZANAAT'Im EIlerimde Bak, Yazdım Yine En DERİNİNDEN, Her GÖNÜLDE Bir TAHTIM Var! Bir Gün Sen de Duyarsın Elbet, Bir Yerlerde Rastlayacaksın! Kurşundan Beter Bu SÖZLER, ciĞERLERİNE SAPLANACAKTIR!!! Kulaklarina Pamuklar Tika Bedenini Yerlerin Dibine GÖM YASİN'den Kaçarak Gittin NARKOZ'dan Kurtulamazsın!! Farkın Var mi? Ki SÜRTÜKTEN, Çok Geldi Bana Bu Küslükler. Sen Gibi Kaç Tane? UNUTTUM, Mazim Denen Çöpükte. Git Karıştır Etrafi, SAĞ BULDUKLARIN Anlatsin Sana . Kaç Kere Bahsettim Bunlardan, Hiç Aklın Almaz Lan APTALSIN! Öyle BAKMA! AZ Bile Bunlar! ANAMDAN EMDİĞİM SÜT BURNUMDA Bİ MATEM! Karanlık Heryer; Herkesden Ayrı Bir Dünyadayım , ANAM AFFET, Cahillik Ettik Gönlüm Düştü Bu Sevdaya . Hakkın HELAL Et! GÜL YÜZLÜM OĞLUN UYANDI GAFLETİN UYKULARINDAN! Sana Karşı Gelirsem Bilirim; ALLAH Cehennemin